Adventní věnec jako symbol adventu

30. listopad 2010  komentáře (0) Reklama

Mezi symboly, které předznamenávají příchod Vánoc, neodmyslitelně a již od pradávna, patří adventní věnec. První zmíňka o adventním věnci a jistě i prvopočátek této kouzelné tradice, je stará skoro 150 let. První adventní věnec měl v minulosti podobu dřevěného kola od vozu.

Adventní věnec jako symbol adventuAdventní věnec jako symbol adventu

Historie adventních věnců

Dějiny věnce nás zavedou k těm nejchudším obyvatelům Hamburku, pro upřesnění přímo do ústavu pro děti, které trpěly bídou a ústav jim byl záchranným bodem. Tento ústav se nazýval Na drsném rohu. Zvenčí vypadal opravdu velmi chudě, ovšem poskytoval domov těm dětem, které by jinak byly ulici napospas. Tady pracoval mladý učitel Johann Wichem, který tradici, i když poněkud zvláště, adventního věnce, začal. Dětem v ústavu na Vánoce pověsil ke stropu, dřevěný kruh se svícemi, kterých bylo po obvodu kruhu 23, 4 velké a bílé, 19 menších červených.

Princip adventních věnců

Denně byla na kruhu zapálena jedna svíce, jakmile bylo 23 svící ohořelých, pro děti to znamenalo, že štědrý den je za dveřmi. Postupně se dřevěný kruh a místnost, ve které děti jedly, vyzdobovala chvojím, větvičkami a tak adventní věnec získal svou současnou podobu, co se týká zdobení. Tento předvánoční zvyk se stal velmi rychle oblíbeným, poprvé byl svícen v podobě, takové jakou známe, k vidění v kostele v Cáhách, kde měl ovšem jen 4 svíce, což předznamenává i dodnes, počátek 4 adventních nedělí. Kruhová podoba věnce symbolizuje cestu slunce a zároveň věčnost.

Adventní předvánoční čas

Adventní čas se traduje jako čas bludiček, skřítků, jejichž návštěva ve stavení či domě, zaručuje bohatou úrodu po celý příští rok. A právě adventní věnce měly těmto pohádkovým stvořením, ukázat cestu, do kterého stavení mají přinést klid a úrodnost pro nadcházející rok. Tradiční barva adventního věnce je červená a zelená. Červená barva značí Kristovu krev, která byla prolita. Dříve se adventní věnce zdobily z přírodních materiálů, našli byste na nich ořechy, sušené jablka, ozdoby ze sušených šípků a podobně. Nechyběly na něm 4 svíčky, ozdoba ze stuhy a potom, co kdo měl a jak si kdo chtěl věnec, vyzdobit. Traduje se, že pokud máte doma vyrobený adventní věnec, tvar kruhu na stole, dodává pocit jednoty těch, kteří zasedají ke stolu a nebo společně každou neděli, zapalují svíce. Adventní věnec je tradice, která se i v současnosti těší velké popularitě, někdo si věnec koupí již hotový, ale většina domácností má vyroben věnec podle sebe, dle svých představ a možností. Kouzlo po doma vyrobeného věnce určitě potěší a fantazii se meze nekladou.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Medvědí česnek nejen v kuchyni

Medvědí česnek nejen v kuchyni

Ve zdravém jídelníčku by jistě neměl chybět česnek medvědí. Tato rostlina, která se hojně vyskytuje i na našem území, má totiž mnoho vitamínů a minerálních látek potřebných pro náš organismus.

Tip na dobrou pizzu

Tip na dobrou pizzu

Pizza patří k nejoblíbenějším jídlům po celém světě a u nás tomu samozřejmě není jinak. Pravdou ale je, že ne vždy se v restauraci či u rozvozu můžete těšit na skutečně dobrou pizzu, která ctí tradiční italské receptury. Právě proto pro vás mám tip.


Vestavná myčka nádobí

Vestavná myčka nádobí

Možná je pro vás mytí nádobí koníčkem. Přesto ale je tato nutná činnost ze všeho nejvíc hrozným zabijákem času, kterého je i tak málo. Přitom můžete přinejmenším zvážit koupi nové myčky nádobí.

Grily na dřevěné uhlí

Grily na dřevěné uhlí

Chcete být mistr v grilování? Rádi byste se předvedli před svojí rodinou a známými jako profesionál v grilování? Že vám k tomu ale chybí pořádný gril? V tom případě se podívejte na webové stránky, kde si můžete vybrat přesně takový gril, jaký se vám bude nejvíc zamlouvat a bude vám stoprocentně vyho…