Bulharská kuchyně

23. září 2010  komentáře (0) Reklama

Bulharsko je mezi turisty čím dál tím oblíbenějším místem pro strávení letní dovolené, třeba na last minute. Neláká jen krásnými, písečnými plážemi, ale i chutnou a zároveň i poměrně zdravou kuchyní. Bulharské pokrmy si oblíbíte a příjemně vám zpestří zdejší dovolenou. Všechny jsou připraveny či uvařeny tak, že odpovídají místním klimatickým podmínkám. Jsou osvěžující, svěží, příliš nezatěžují organismus, již beztak vystavený mučivému horku. A co že to dobrého si Bulhaři obvykle dávají.

Bulharská kuchyněBulharská kuchyně

Bulharské saláty a sýry

Velmi oblíbený je u nás tzv. šopský salát, ale téměř každý je překvapen, když zjistí, že má své kořeny právě v Bulharsku. Slané sýry typu balkánského sýra, jenž je nepostradatelnou surovinou tohoto salátu, jsou základem i mnoha dalších vynikajících pokrmů. Za ochutnávku rozhodně stojí bulharské pečivo z listového těsta, jež je plněno právě tímto sýrem a dále třeba i dalšími surovinami.

Bulharská kuchyně a maso

Mezi bulharskými masitými pokrmy vévodí karbanátky a čevabčiči. Typická chuť je dána kořením zvaném čubrica. Jako příloha tak převažují brambory připravované na mnohé způsoby. Nutno však poznamenat, že i v této zemi se stávají čím dál tím oblíbenější hranolky. Nezapomíná se ani na zeleninu, nejčastěji se jedná o papriky, rajčata, fazolky a také cibuli. Samozřejmostí při konzumaci všech jídel, na které si jenom vzpomenete, je bílý chléb. Během zájezdu Bulharsko last minute se s ním budete potkávat doslova na každém kroku.

Bulharské polévky

Pověstné jsou bulharské polévky. Je to dáno nejen jejich vynikající chutí, ale také tím, že je Bulhaři konzumují studené. Zdá se to sice šílené, ale v místních horkých podmínkách je to opravdu osvěžující. Nejedná se ovšem o všechny polévky. Třeba drštková se podává teplá stejně jako u nás. Zajímavostí ale je, že je zde zvykem, že každý si jídlo dochutí podle své chuti. Pokud se vám zdá jídlo plané, stěžovat byste si neměli na kuchaře. Ten je v tom v tomto případě nevinně.

Bulhaři a jejich moučníky

Bulhaři mají i vynikající moučníky. Až náruživě rádi konzumují jogurty, obsahující speciální druh lactobacilu, jež se vyskytuje jen na tomto území. I jejich ochutnávku by měly mít zájezdy last minute v plánu. Bulharsko je rovněž proslulé velkou koncentrací minerálních pramenů. O nejrůznější kyselky a minerálky zde tedy rozhodně není nouze. Problém není ani dát si něco tvrdšího. Navíc je tato země proslulá i svou vinařskou tradicí a nutno říci, že místní vína jsou opravdu vynikající.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Modernizace kuchyně: Vytvoření kuchyně na míru

Modernizace kuchyně: Vytvoření kuchyně na míru

Pokud se vám zdá, že je vaše kuchyně již zastaralá a potřebovala by kompletně zmodernizovat, stačí se obrátit na specializované firmy, které vám vypracují návrh kuchyně na míru. To přináší několik zásadních výhod.

Řecká kuchyně

Řecká kuchyně

Řecko, oblíbená turistická destinace, kterou volí mnoho turistů jako last minute zájezdy, je vedle své bohaté historie proslulé i svými pokrmy a nápoji. Stačí vzpomenout proslavené řecké tzaziky nebo metaxu. Není to však zdaleka všechno. Jako mnohé jiné pro středoevropana exotické národy i Řekové si…


Thajská kuchyně

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně je jednou z nejvyhledávanějších a nejvyhlášenějších ze všech národních kuchyní. Podobně jako ve všech oblastech života v Thajsku i za jídlem je třeba hledat něco více, nejedná se pouze o, lidově řečeno, naplnění břicha, ale jídlo a jeho příprava má blízko k filozofii. Přičemž vůdčí m…

Kubánská kuchyně

Kubánská kuchyně

Na Kubě si přijdou na své hlavně milovníci masa. Masová jídla jsou zde totiž opravdu masová. Ačkoli se jedná o ostrovní zemi, která by měla tedy být proslulá konzumací mořských plodů a ryb, není tomu tak.