Myčka nádobí - ušetří vodu?

24. červen 2010  komentáře (0) Reklama

Jednou z nedílných součástí kuchyní se staly moderní myčky nádobí, které lze do kuchyně zakomponovat jak ve vestavěné podobě, tak i jako volně stojící.

Myčka nádobí - ušetří vodu?Myčka nádobí - ušetří vodu?

Důvodem, proč si mycí linku většina domácností pořizuje, je snaha o úsporu energií. Počítá se s tím, že myčka dokáže nejen uspořit energii, kterou je potřeba k umytí nádobí, ale že zároveň dojde ke snížení spotřeby vody.

Při ručním mytí nádobí se spotřebuje více vody

Při ručním mytí, ač se to nezdá, se spotřebuje daleko více vody, než k dosažení stejného cíle potřebuje myčka nádobí. Je však potřeba brát v úvahu několik aspektů.

Myčka nádobí by především měla být co nejvíce zaplněna tak, aby efektivita její práce byla pokud možno co největší. Je tedy zbytečné myčku zapínat ve chvíli, kdy je v ní jen několik málo talířů či pár skleniček. V tomto případě zcela jistě k žádné úspoře na energiích a spotřebě vody nedojde.

Výběr vhodné velikosti myčky nádobí

V souvislosti s tím je dobré si před nákupem myčky dobře promyslet, jak velké množství nádobí v ní budeme pravidelně mít, a to proto. Myčka o velkém objemu pro dvoučlennou rodinu je prakticky nevyužitelná a tudíž zbytečná. Naopak pokud se jedná o vícečlennou rodinu, měla by se pořídit myčka nádobí větších rozměrů. Zde lze jako návod uvést, že myčka s šířkou 60 cm pojme až čtrnáct sad nádobí, menší o rozměrech 45 cm pak kolem devíti sad nádobí.

Ekonomická třída myček

I myčky, stejně jako například chladničky či mrazáky, jsou rozděleny do několik ekonomických tříd. Nejúspornější, zároveň ale zpravidla nejdražší, jsou myčky, které se nacházejí v energetické třídě A. Jejich příkon by se měl pohybovat okolo 1kWh a maximální spotřeba by měla dosahovat 12 litrů. Tyto parametry jsou samozřejmě pouze přibližné, neboť každý výrobce garantuje u svých výrobků trochu odlišnou spotřebu.

Pokud si do kuchyně pořídíte myčku nádobí, a to volně stojící či vestavěnou myčku, pak je potřeba si také všímat její hlučnosti. Tady se dá obecně tvrdit, že hlučnost u levnějších variant myček bývá větší, udává se zpravidla okolo 50 až 60 dB, dražší spotřebiče pak mají hlučnost 45 dB a méně. U vestavěných myček nádobí pak navíc může být hlučnost omezena také samotným vestavěním myčky do skříní apod.

Úspora energie a menší spotřeba vody

Pakliže uvažujeme o koupi myčky nádobí z důvodu úspory energie a menší spotřeby vody, pak je také dobré si říct, že tato úspora se v celkových nákladech projeví až za drahnou dobu, neboť je samozřejmě nutné počítat s prvotní investicí do spotřebiče. Myčky nádobí se dnes pohybují v širokém cenovém rozpětí, méně úsporné (energetická skupina B a C) spotřebiče lze pořídit zhruba do 10 000 Kč, třídy A (potažmo AA či AAA) pak pořídíte od 10 000 Kč do 25 000), záleží přitom i na dalších, výše zmíněných aspektech.

Samotná úspora peněž je u každého výrobku závislá na energetické náročnosti a mnoha dalších aspektech. Udává se však, že při současných cenách vody lze ušetřit ročně až několik set korun, u lepších myček nádobí se pak úspora peněz může šplhat až k tisícům.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Nejlepší myčka na nádobí

Nejlepší myčka na nádobí

Pokud už vás opravdu omrzelo umývat každý den nádobí, je zřejmě nejvyšší čas pořídit si myčku. Uvidíte, že existuje opravdu mnoho důvodů, proč si tohoto skvělého pomocníka do domácnosti pořídit.

Vestavná myčka nádobí

Vestavná myčka nádobí

Možná je pro vás mytí nádobí koníčkem. Přesto ale je tato nutná činnost ze všeho nejvíc hrozným zabijákem času, kterého je i tak málo. Přitom můžete přinejmenším zvážit koupi nové myčky nádobí.


Kvalitní a potřebná myčka nádobí

Máte velkou rodinu a neradi přitom myjete nádobí? Chcete předejít nekonečným dohadům o tom, kdo je s touto zdlouhavou, nudnou a mokrou povinností na řadě tentokrát? Možná stojí za úvahu myčka nádobí

Lze si dopřát zdravější, chutnější a levnější vodu?

Lze si dopřát zdravější, chutnější a levnější vodu?

Kvalita pitné vody je velmi důležitá, rozhodně důležitější, než kolik pozornosti se jí obecně věnuje. Přitom je to poměrně jednoduché – stačí si pořídit vodní filtr. Navíc si lze aktuálně zakoupit i filtrační konvici s unikátními technologiemi!