Řecká kuchyně

15. září 2010  komentáře (0) Reklama

Řecko, oblíbená turistická destinace, kterou volí mnoho turistů jako last minute zájezdy, je vedle své bohaté historie proslulé i svými pokrmy a nápoji. Stačí vzpomenout proslavené řecké tzaziky nebo metaxu. Není to však zdaleka všechno. Jako mnohé jiné pro středoevropana exotické národy i Řekové si své jídlo užívají. Tzn., že nic se neodehrává ve spěchu. Večeře je rodinnou událostí nebo příležitostí k tomu posedět si s přáteli, bohatě a dosyta se najíst. Několik chodů a společná družná zábava, to je podstata řeckého stolování.

Řecká kuchyněŘecká kuchyně

Základy řecké kuchyně

Řecká kuchyně stojí na několika základních pilířích. Jeden z nich napadne téměř každého – olivový olej. Ten k Řecku opravdu neodmyslitelně patří. K dalším pilířům pak patří čerstvé bylinky a koření, umně dotvářející výslednou chuť předkládaného jídla. Chybět nesmí také zelenina. Ingredience, kterých je do jídla použito, musí být zaručeně čerstvé. A podobně jako u thajské kuchyně kladou důraz na jednoduchost. Žádné hodiny a hodiny kuchtění, pečení, smažení, zásmažky a podobně. V jednoduchosti je krása a v případě jídla pak chuť. Vedle různých druhů masa je mnoho tradičních a chutných pokrmů možno připravovat z ryb a plodů moře.

Tradiční řecké pokrmy

A jaké jsou tedy zmiňované tradiční řecké pokrmy? Mnohé z nich zdomácněly už i u nás, i když je nutno říci, že v poněkud pozměněné podobě. Kdo se vydá do Řecka, by však určitě měl ochutnat gyros. Tzn. maso opékané na rožni podávané v obilné placce či chlebu zvaném pita. U nás se ustálilo servírovat gyros s hranolky a oblohou. Chutný je i řecký špíz zvaný suvláki nebo vynikající předkrm tzatziki (vlastně něco na způsob okurkového salátu s jogurtem dochuceným česnekem). To však není ani zdaleka všechno, co řecká kuchyně nabízí.

Kavárny najdete v Řecku na každém rohu

Řecko je spjato i s vůní kávy. Dostala se zde z východních zemí a má u zdejších obyvatel své stálé místo. Kavárny zde najdete doslova na každém rohu - jejich kávovary dovedou hotové divy. Řekové si každý den najdou čas na to, aby si právě ve svém oblíbeném podniku poseděli u voňavého šálku kávy. Běžně se při jídle pije. Hlavně voda, pověstná jsou i řecká vína. Své pověsti opravdu dostojí. Jsou opravdu vynikající, a tak je hřích při last minute Řecko neochutnat. Řecko je však pověstné i ostřejšími alkoholickými nápoji, z nichž nejproslulejší je metaxa. Brandy, jež odráží svou barvou sluneční parsky, rozhodně stojí za to ochutnat. Last minute Řecko je rozhodně dobrou volbou. Krásná země a dobré jídlo k tomu. Co víc si člověk může přát.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Modernizace kuchyně: Vytvoření kuchyně na míru

Modernizace kuchyně: Vytvoření kuchyně na míru

Pokud se vám zdá, že je vaše kuchyně již zastaralá a potřebovala by kompletně zmodernizovat, stačí se obrátit na specializované firmy, které vám vypracují návrh kuchyně na míru. To přináší několik zásadních výhod.

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně

Je-li vaší oblíbenou zemí pro strávení dovolené Řecko a máte-li rádi i místní kuchyni, pak vězte, že vám stejně dobře bude chutnat i v Turecku, neméně krásné zemi vyhlášené mnohými specialitami.


Thajská kuchyně

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně je jednou z nejvyhledávanějších a nejvyhlášenějších ze všech národních kuchyní. Podobně jako ve všech oblastech života v Thajsku i za jídlem je třeba hledat něco více, nejedná se pouze o, lidově řečeno, naplnění břicha, ale jídlo a jeho příprava má blízko k filozofii. Přičemž vůdčí m…

Kubánská kuchyně

Kubánská kuchyně

Na Kubě si přijdou na své hlavně milovníci masa. Masová jídla jsou zde totiž opravdu masová. Ačkoli se jedná o ostrovní zemi, která by měla tedy být proslulá konzumací mořských plodů a ryb, není tomu tak.