Materiály moderní kuchyně

27. září 2009  komentáře (0)

Pokud jsme rozhodnuti, v jakém stylu a často i v jaké barvě chceme novou kuchyň zařídit, musíme ještě vybrat materiál, ze kterého bude vyrobena. Tady už tolik nezáleží na našem vkusu jako spíš na našich finančních možnostech. Značná rozdílnost v cenách jednotlivých kuchyní, které mohou vypadat na první pohled téměř stejně, vyplývá právě z použitého materiálu. Levnější a dražší varianty existují jak u materiálů k výrobě dvířek, tak u materiálů k výrobě korpusů a pracovních desek.. Jistým kritériem pro to, který materiál vybrat, může být i způsob péče o něj a jeho odolnost. Také je dobré dbát na dobrou kombinaci s vybranou pracovní deskou .

Laminová dvířka

Lamino je nejpoužívanější materiál pro výrobu kuchyňských dvířek. Je to odolný materiál s vysokou životností a minimálními nároky na údržbu. Je lehce omyvatelný a tvarově stálý. Pro zákazníka je připraveno nepřeberné množství dezénů, mezi nimiž převažují zejména ty s dřevěnými vzory.

Nejčastěji se pracuje s laminem o tloušťce 18 mm s hranou ABS 2 mm, což umožňuje různé barevné kombinace zcela podle přání zákazníka. Moderní kuchyně s laminovými dvířky jsou ideální pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí vynaložit příliš velkou částku. Zejména mladé rodiny představují hlavní klientelu u těchto typů kuchyní. Další velkou výhodou těchto dvířek je jejich snadná vyměnitelnost v případě poškození.

Foliovaná dvířka

Vyrábějí se z kvalitních materiálů, převážně MDF dřevovláknitých desek, které jsou potaženy plastovou folií. Jde opět o velmi vděčný a odolný materiál s dlouhou životností. Velkou předností foliovaných dvířek je barevná a tvarová stálost, mnozí jistě ocení i odolnost proti vlhku a otěru, což je zejména v kuchyňském prostředí důležitý předpoklad pro to, aby byl zákazník se svojí kuchyní spokojený.

Folie se vyrábějí v nepřeberném množství dezénů. Mohou dokonale imitovat klasické či patinované dřevo nebo je možnost výběru z široké palety jednobarevných folií. Čistý vzhled foliovaných kuchyňských dvířek je předpokladem i pro jejich využití v moderních interiérech, kde se dobře kombinují s oblíbeným nerezem či sklem.

Lakovaná dvířka

V současné době velmi moderní kuchyně s lakovanými dvířky jsou určeny pro náročné zákazníky. Základním materiálem pro výrobu je opět dřevovláknitá deska, která je opatřena základním nátěrem, na nějž se nanáší několik vrstev vysoce tvrdého laku. Bezpórovitý povrch navíc splňuje přísná hygienická kritéria, která jsou právě pro kuchyň důležitá.

Velkou výhodu pro zákazníka představuje možnost vybrat v podstatě jakýkoliv barevný odstín, popř. barevnou kombinaci. Vybírat lze ze vzorníku RAL, který nabízí stovky barev a odstínů. Lakovaná dvířka jsou velmi efektní a je možno je kombinovat s dalšími moderními materiály (nerezový plech, exotická dřeva atd.). Na přání zákazníka a v závislosti na celkovém designu kuchyně je možno zvolit lesklou nebo matnou variantu laku.

Lakované kuchyně mohou na první pohled vypadat stejně jako mnohem levnější foliové nebo laminové, rozdíl však poznáme hned po otevření dvířek. U lakovaných kuchyní se barva nanáší i dovnitř, kdežto u foliovaných nebo laminových kuchyní bývá vnitřek bílý.

Dýhovaná dvířka

Dýha je často nedoceněný přírodní materiál, který se však využívá při výrobě kuchyní už třicet let. Jde o velmi věrnou, přitom levnou imitaci masivu, takže si ji mohou dovolit i lidé z nižšími příjmy, kteří touží po „dřevěné“ kuchyni. Při výrobě dýhy se na základní MDF desku nalepuje tenká vrstva dřeva.

Výsledný efekt tedy věrně kopíruje dvířka z masivu a vytváří stejně příjemnou a útulnou atmosféru. Vzhled dřevěných dvířek si dýhovaná dvířka dokáží zachovat dlouhou dobu a na rozdíl od pravého masivu jsou dostupná i v exotických dekorech. Další zřejmou výhodou v porovnání s masivními kuchyněmi je vyšší odolnost proti mechanickému poškození i proti tvarovým deformacím.

Dvířka z masivu

Představují klasiku mezi kuchyněmi, vnášejí do bytu kousek přírody a přirozené teplo. Dokáží vykouzlit útulnou atmosféru a prohlubují pocit bezpečí domova. Opět se jedná o variantu kuchyně pro náročné zákazníky, neboť její cena je poněkud vyšší. Neplatí se jen za trvalou krásu dřeva, ale i za dlouhou životnost.

Právě tím, jak dřevo stárne, získává krásnou patinu, která vnáší do bydlení nový prvek. Dvířka z masivu jsou poněkud náchylnější k poškrábání a náročnější na údržbu, na trhu však existuje řada účinných přípravků a vosků, které nám pomohou se o dřevěnou kuchyni kvalitně starat. Velkou předností kuchyně z masivu je její využití v interiérech různého stylu a nezanedbatelnou výhodou je vysoká kombinovatelnost dřeva se spoustou dalších materiálů.

[Nahoru ↑]

Reklama