Kuchyňské pracovní desky

27. září 2009  komentáře (0)

Neméně důležitý jako výběr dvířek je i výběr pracovní desky, která patří k nejnamáhanějším součástem kuchyně. Na trhu jsou opět k dispozici různé materiály za různou cenu. Výběru pracovní desky kuchyňské linky je dobré věnovat větší důraz, neboť právě ta tvoří dominantu celé kuchyně .

Postforming

Základem je kvalitní nosná deska tvořená z 90 % dřevem, povrch je vyroben z odolného laminátu, který je snadno udržovatelný a hygienicky nezávadný. Hlavní předností postformingových desek je vysoká odolnost proti mechanickému poškození, vlhkosti, ovocným a octovým kyselinám, domácím chemikáliím, cigaretovému žáru a horkým hrncům a vodě (snáší teploty do 180oC).

Umělý kámen

Je to moderní a ekologický materiál, který nachází své uplatnění nejen v kuchyních, ale i koupelnách. Je vysoce odolný proti vlhkosti i chemikáliím, snáší vysoké teploty, lehce se čistí a udržuje, snáší mechanické zatížení. Snadno se tvaruje a opracovává, na rozdíl od přírodního kamene nestudí.

Přírodní kámen

Velmi luxusní materiál pro náročného zákazníka, který se využívá nejen v kuchyních z masivu, ale dobře se kombinuje i s lakovanými kuchyněmi. Nejčastěji se na výrobu kamenných pracovních desek používá přírodní žula.

Nové materiály v moderní kuchyni

Chceme-li v kuchyni něco změnit a přitom neuvažujeme zrovna o nové lince, podívejme se třeba na prostor za pracovní deskou mezi dolními a horními skříňkami. V řadě domácností bychom tam našli klasické keramické obklady, ale současný trend velí zkusit i jiný materiál, který nám navíc ušetří práci, protože nebudeme muset čistit jednotlivé spáry.

Stále častěji se v prostoru za pracovní deskou objevuje sklo, které může být v různých barvách a vzorech. Jeho předností je odolnost vůči vysokým teplotám, poškrábání či chemikáliím. Při jeho použití však musíme myslet včas na zásuvky a vypínače a nechat si předem na ně připravit otvory. Vždy je potřeba vybrat sklo tvrzené nebo opatřené speciální folií, aby se zabránilo rozsypání střepů v případě jeho rozbití.

Další možností je použít přírodní či umělý kámen. Zejména umělý kámen má jednu obrovskou výhodu. Z obložení stěny lze zcela plynule přejít do pracovní plochy, čímž nám v kuchyni ubude další spára, ve které by se mohla usazovat špína.

Problém s vypínači, zásuvkami a různými věšáčky odpadá v případě, že na stěnu zvolíme desku na bázi dřeva (laminát nebo MDF desky). Můžeme ji dobře sladit se vzorem pracovní desky , popř. vybrat velmi módní kovový efekt.

Osvětlení kuchyně

Ne méně pozornosti bychom měli věnovat také osvětlení kuchyně - dobře nasvětlený prostor kuchyňské linky tvoří základ moderní kuchyně.

[Nahoru ↑]

Reklama